V37

ÚOOÚ varuje před Centrálním registrem dlužníků, jeho potvrzení jsou oficiálně neplatná

10
Únor
2017

Úřad pro ochranu osobních údajů varuje před činností provozovatele registru „Centrální registr dlužníků České republiky“ (CERD), který anoncuje vydávání  potvrzení o bezdlužnosti za úplatu. Před tímto webem bezvýsledně varuje tisk i instituce několik let. Lidé se však na provozovatele z USA stále obracejí. Správný postup je insolvenční rejstřík nebo Solus.

Podle posledního varování Úřadu pro ochranu osobních údajů se to dělo i loňský rok. „Přes varování státních orgánů, finančních institucí i řady odborníků také v minulém roce lidé platili za potvrzení o bezdlužnosti, aniž by se seznámili s podmínkami nabízených služeb, přičemž následně zjistili, že vydané potvrzení o bezdlužnosti není státními úřady ani finančními institucemi uznáváno, resp. neobsahuje relevantní informace vzhledem k tomu, že CERD není zapojen do legálních dlužnických registrů, které mohou být na základě právních předpisů vedeny,“ uvádí ve svém upozornění ÚOOÚ.

CERD se nabízí jako první

Jenže před webem, který vydává dokumenty oficiálně neplatné, varují média i úřady v ČR už několik let. Web s názvem Centrální registr dlužníků  přesto stále existuje a nabízí služby, které jsou oficiálně neupotřebitelné. Kromě adresy centralniregistrdluzniku používá rovněž adresu dlužník.cz.  Oficiálně nepoužitelný CERD má takové SEO, že ve vyhledavači vyskočí jako první a dokonce na několika pozicích.

Zákony ČR neumožňují provozovat registr dlužníků

Přestože Úřad pro ochranu osobních údajů se CERDem rovněž léta zabývá, jeho nástroje jsou proti CERDu  nepoužitelné. Je totiž provozován z USA: „ÚOOÚ sděluje, že s ohledem na to, že provozovatel registru je usídlen mimo území EU, je možnost účinné kontroly a vymáhání opatření prostřednictvím zákona o ochraně osobních údajů v podstatě nemožná,“ uvádí ÚOOÚ.

Poté Úřad doporučuje obracet se na insolvenční rejstřík nebo na subjekt charakteru zmíněného Solusu: „ÚOOÚ upozorňuje, že zákony ČR neumožňují provozovat žádný centrální registr dlužníků ve smyslu CERD anoncovaným, z něhož by bylo možno vydávat obecně platné potvrzení o bezdlužnosti, navíc na základě sdružování informací z různých státních a soukromých registrů. ÚOOÚ doporučuje, aby se lidé v případě řešení dluhů a insolvence obraceli výlučně na veřejné databáze, jejichž činnost je stanovena zákonem (insolvenční rejstřík), nebo na takové registry, jejichž serióznost věrohodně potvrzují bankovní instituce a významní poskytovatelé úvěrů,“ uvádí ÚOOÚ.

Celý článek k nahlédnutí na webu České justice